School Leadership
Kahinde Longmire
Principal
Alex Dakessian
Assistant Principal
Office
Jose Ramirez Alegrias
Staff
Alexia Flores
STLS Advocate
Viviana Gonzales
Clerk
Classroom Teachers
Kylie Brokenrope
Full Day Preschool
Room 101
Agnes Hab
Full Day Preschool
Room 101
Joy Bailey
Half Day Preschool
Room 105
Lakesha West
Half Day Preschool
Room 105
Kyle Knightly
Preschool Cluster
Room 109
Elizabeth Davis
Kindergarten
Room 210
Melissa Scarelli
1st Grade
Room 211
Stacey Hudak
2nd Grade
Room 209
Helena Jankowski
Primary Cluster
Room 104
Mary Kelly
3rd Grade
Room 205
Bethany Miller
4th Grade
Room 208
Lauren Anderson
5th Grade
Room 206
Michael Henkin
Middle School Science
Room 304
Colvon Collins
Middle School
Cluster
Room 301
Edward LeMaster IV
3rd & 5th DL Teacher
Room 202
Samantha Meinken
Middle School Math
Room 308
Resource Teachers
Emma Benz
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Kari-Anne Adcock
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Jessica Covaci
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Christine Gries
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Laura Fitzgerald
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Vicki Kritikos
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Meagan McDermott
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Vicki Musolf
Diverse Learner Resource/Inclusion Teacher
Specials Teachers
Janet Carag
Art Teacher
Room 201
Peter Tearse
Music Teacher
Room 102
Karen Jasinski
P.E. Teacher
B&G Club
Jenny DeLessio-Parson
STEAM Teacher
Room 305
School Support Staff
Maaryah Ahmed
Bilingual Teacher
Room 204
Sandra Aragon
Bilingual & ESL Teacher
Room 207
Susan Cochran
Case Manager
Room 110
Davonna Florence
Instructional Assistant
Megan Kelly
Instructional Coach
Room 204
Katie Malcolm
School Counselor
Both Buildings
Jonathan Mejias
Youth Intervention Specialist)
Room 103
Megan Shea Villalobos
STEAM Coordinator
Room 108
Tina Villareal
MTSS Interventionist
Room 108
Junee Yang
At-Risk Coordinator)
Main Office
Clinicians
Samantha Locke
Social Worker
Room 110
Annamae McMahon
Social Worker
Room 110
Susan Whitney
School Psychologist
Room 110
Sarah Bergstrom
Occupational Therapist
Room 110
Andy Rader
Occupational Therapist
Room 110
Cara Brennan
Speech Pathologist
Room 110
Dana Mason
Speech Pathologist
Room 110
Bethany Myers
Speech Pathologist
Room 110
Emily Everest
Physical Therapist
Room 110
Margaret Ramir
School Nurse
Room 110
Adrian Diaz Escobar
Health Services Nurse
Room 110
Special Education Classroom Assistants
(SECAs)
Maryam Abdullah
SECA
Summer Adams
SECA
Rupulee Arya
SECA
Tonya Bryant
SECA
Edgar Castrejon
SECA
Ayanna Coleman
SECA
Shaneice Crockett
SECA
Griselle Desai
SECA
Nichelle Dunn
SECA
Lashelly Dye
SECA
Christina Galuska
SECA
Lawrence Gills
SECA
Timothy Harper
SECA
Lynthia Jackson
SECA
Venetia Lappas
SECA
Voot Lin
SECA
Dagoberto Maradiaga
SECA
Ebony Martinez
SECA
Bridget O'Hara,
SECA
Thomas Peace
SECA
John Pollard
SECA
Stacy Rice
SECA
Tracy Russell
SECA
Temi Soyebo
SECA
Hien Tran
SECA
Patricia Tsiribas
SECA
Dhruvi Vohra
SECA
Siobhan Wright
SECA
Shazia Zaidi
SECA
Security
Jermaine Boyd
Security Officer
Kristopher Claybon
Security Officer
Agnes Greene
Security Officer
Foster Williams
Security Officer
CSI Program
Jon Schmidt
CSI Director
Rachael Yu
CSI Coordinator
Tutor Corp.
Tracy Adams
Tutor
Caitlin Butze
Tutor
Frida Marquez
Tutor
Parent Mentors
Shruti Chaurasiya
Parent Mentor
Ronece Faylynn
Parent Mentor
Troy Hopkins
Parent Mentor
ShaRon Kemrah
Parent Mentor
Nivedita Khan
Parent Mentor
Maricarmen Lugo
Parent Mentor
Daniela Munoz Sepulveda
Parent Mentor
Hazel Ford Tate
Parent Mentor
Kitchen Staff
Dejan Dondic
Porter
Porter
Simica Pujic
Cook
Main Building
Zenel Sukthi
Kitchen Manager
Main Building